12 zvykov úspešných ľudí, ktoré by ste si mali osvojiť

Úspešní ľudia sa vždy tešia zo splnených cieľov. Darí sa im v mnohých oblastiach v živote: V práci, v ktorej excelujú a zároveň ich napĺňa, v rodinnom živote a priateľstvách, zdraví a sebarealizácii.

Títo ľudia majú toho veľa spoločného. Aj keď som už narazil na mnoho efektívnych spôsobov, vďaka ktorým si úspešní ľudia plnia svoje sny, nasledujúcich 12 je tých najlepších. Niektoré z nich môžu byť pre vás zrejmé, ale ozajstná výzva je vedieť ich použiť v praxi.

 

 1. Sú pokojní.

Úspešní ľudia sú takmer vždy pokojní, pretože majú pod kontrolou svoje emócie. Chápu, kedy je potrebné konať s rozvahou. V prípade, že veci nejdú podľa ich plánov, zostávajú kľudní a vyrovnaní (čo frustruje tých, ktorí pokojní nie sú). Vedia, že či sa veci vyvíjajú dobre alebo zle, vždy sa všetko mení s časom a dokážu sa teda efektívne prispôsobiť situácií.  Majú veľmi vysokú úroveň emocionálnej inteligencie (EQ).

 

 1. Majú vedomosti.

Obvykle vedia viac ako ostatní, lebo neustále pracujú na tom, aby mali väčší prehľad. Vždy keď majú chvíľu pre seba, vzdelávajú sa. Nerobia to preto, že je to “potrebné”; ale preto, že ich to baví. Vždy si hľadajú príležitosti na sebazlepšovanie a získanie nových informácií o sebe a svete okolo. Namiesto poddania sa strachu, že ich ľudia vysmejú, sa budú pýtať na všetko, čo im napadne. Robia to preto, že sa radšej naučia niečo nové namiesto toho, aby len múdro vyzerali.

 

 1. Nechajú si poradiť

Rozhodujú sa na základe premyslenia si vecí a radením sa s ostatnými. Vedia, že spoliehať sa iba na vlastné sily je chyba. Je dôležité spomaliť, premyslieť si veci a logicky odôvodniť svoje rozhodnutie.

 

 1. Rozprávajú s istotou.

Je veľmi zriedkavé počuť úspešných ľudí povedať niečo ako „Hmm, nie som si istý…“ Úspešní ľudia rozprávajú asertívne, pretože vedia, že je zložité primäť ľudí počúvať vás, keď nehovoríte zanietene a presvedčivo.

 

 1. Používajú pozitívnu reč tela.

Byť si vedomý vlastných gest, výrazov a tónu hlasu priťahuje pozornosť ľudí. Používanie prívetivého tónu, neprekrižovanie rúk, udržiavanie očného kontaktu a nasmerovanie k osobe, ktorá hovorí – toto všetko sú spôsoby pozitívnej reči tela, ktorú používajú úspešní ľudia, aby ostatných vtiahli do deja. Pozitívna reč tela je veľmi dôležitá v konverzácii, pretože je často dôležitejšie „ako“ niečo poviete než „čo“ poviete.

 

 1. Zanechajú silný prvý dojem.

Výskumy ukazujú, že ľudia sa v prvých 7 sekundách rozhodnú o tom, či sa im páčite alebo nie. Zvyšok konverzácie strávia potvrdzovaním si svojho úsudku. Môže to znieť hrozivo, ale ak si to uvedomíte, môžete z toho ťažiť. Uvidíte, že ľudia sa k vám budú správať inak. Prvé dojmy sú úzko zviazané s predošlým bodom – pozitívnou rečou tela. Dobré držanie tela, primerané podanie ruky a úsmev vám zaistia dobrý prvý dojem.

 

 1. Hľadajú malé víťazstvá.

Najúspešnejší ľudia sú súťaživí a majú radi výzvy, dokonca aj keď ich úsilie vyústi len v malé víťazstvá. Malé víťazstvá vytvárajú nové receptory androgénu v oblastiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za odmeny a motiváciu. Znamená to aj zvýšenie hladiny testosterónu, ktorý zvyšuje sebavedomie a dychtivosť vysporiadať sa s budúcimi výzvami. Keď dosiahnete sériu malých víťazstiev, väčšie sebavedomie môže trvať až po dobu niekoľkých mesiacov.

 

 1. Sú nebojácni.

Strach nie je nič iné ako emócia poháňaná vašou predstavivosťou, čo všetko by sa mohlo pokaziť. Skutočné je iba nebezpečenstvo. Strach je ale voľba. Výnimoční ľudia si to uvedomujú viac ako ostatní, takže strach hodia za hlavu. Namiesto toho, aby ich ovládol, úspešní ľudia sú závislí na eufórii z toho, že strach prekonali.

 

 1. Sú gentlemani.

Gentlemani sú perfektnou kombináciou sily a slušnosti. Nejde z nich strach, zlosť alebo túžba manipulovať, pretože ich slušnosť a sila robia prácu za nich. Slovo slušný je často vnímané negatívne, ale v skutočnosti slušnosť a gentlemanstvo dávajú úspešným ľuďom ich moc. Ľahko sa s nimi dá dohodnúť a vychádzať s nimi— čo sú ideálne predpoklady na prijatie ich nápadov ostatnými.

 

 1. Sú úprimní.

Takíto ľudia veria, že úprimnosť, často aj bolestivá, je z dlhodobého hľadiska vždy najlepšia. Vedia, že prináša ľuďom čisté priateľstvá – presné také, aké neúprimnosť nedokáže dať. Lži vás vždy jedného dňa dobehnú.

 

 1. Vážia si to, čo majú.

Chápu, že je potrebnej veľa tvrdej práce a ambícií, aby ste sa v živote dostali tam, kde chcete. Nezabúdajú na pomoc kolegov, rodiny a priateľov k ich ceste za úspechom. Namiesto užívania si slávy osamote, najúspešnejší ľudia nikdy nezabúdajú na to, čo všetko pre nich urobili ostatní. Len naozaj výnimoční ľudia dokážu dosiahnuť veľa, pretože si uvedomujú dôležitosť spomalenia a ocenenia všetkého, čo už majú. Uvedomujú si to množstvo motivácie a pozitívnej energie, ktorá pochádza z ich schopnosti držať sa pri zemi a vážiť si príležitostí, ktoré im život doteraz ponúkol.

 

 1. Venujú sa sebarealizácii

Či už ide o štúdium filozofie, náboženstvo alebo praktizovanie duchovnej jógy, úspešní ľudia vedia, že existuje niečo viac, čo dáva ich životom zmysel. Preto sa dokážu vzdať dočasných potešení a užívania si, v prospech dlhodobých cieľov, ktoré im prinesú šťastie. Chápu svoje poslanie, ktoré je pre nich dôležitejšie ako materiálny úspech.

 

Tieto návyky nás môžu spraviť úspešnejšími pokiaľ ich budeme dodržiavať každý deň. Vyskúšajte ich a pozorujte výsledky ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × 2 =